UniversalCs.Com
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

UniversalCs.Com


Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Dungi pe masina

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1Dungi pe masina Empty Dungi pe masina Mar Ian 01, 2013 8:29 am

Sk1v0

Sk1v0

Membru
1.Pentru inceput alegem masina careia vrem sa-i adaugam dungile si o deschidem in Photoshop.
Eu am folosit-o pe aceasta:
[img][Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


2.Acum trebuie sa desenam dungile, pentru inceput vom desena una singura, dupa care dupa acelasi model desenam o alta.
Observa in imaginea urmatoare, am desenat conturul pe care il vor avea liniile. Ele vor veni de o parte si de alta .



3.Adaugam un nou layer : Layer - New - Layer - OK.
Selecteaza unealta Polygonal Lasso Tool(fii atent la Feather: 0px si sa fie bifat Anti-Alias de sus)si incearca sa faci o selectie asemanatoare:



4.Click dreapta in interiorul selectiei si selecteaza Fill.
Modifica Opacity la 45 % apoi click pe caseta din dreapta cuvantului "Use" selecteaza Color.. - apoi selecteaza o culoare si apasa OK de 2 ori. CTRL + D pentru a deselecta.

5.Dupa cum vezi acum acea linie, acopera si parbrizul precum si alte locuri care nu trebuiesc acoperite.
Asadar selectam din nou Polygonal Lasso Tool(tasta L), si selectam partea care acopera parbrizul, dupa care apasam DELETE pentru a sterge.


Partea din fata:



6.Acum din nou pentru linia din dreapta, repeta pasii 3 - 5.
Atentie liniile sa fie cat de cat simetrice cu mijlocul masinii.

La sfarsit cu ajutorul uneltei Polygonal Lasso Tool mai poti sterge eventualele greseli.

Depinde de fiecare masina, dar metoda in general este la fel : selectez - adaugi liniile - stergi ce iese de pe capota.

Imaginea finala:

Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum