UniversalCs.Com
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

UniversalCs.Com


Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Imagine in interiorul textului

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1Imagine in interiorul textului Empty Imagine in interiorul textului Joi Dec 15, 2011 12:03 am

Valy

Valy

V.I.P
1.Deschidem un nou document: File - New - Width: 800 px - Height: 600 px - OK

2.Selectam unealta Horizontal Type Tool, setam fontul/marimea dorita de sus si adaugam textul.


3.Edit - Free Transform , sau apasam direct CTRL + T si modificam marimea textului astfel incat sa acopere toata scena.


4.Acum trebuie sa alegi ce imagine vei utiliza pentru text.
Eu am folosit-o pe urmatoare:

Daca vrei sa o folosesti si tu - Click dreapta pe ea - Save.. - selecteaza locatia - OK.

Din Photoshop, File - Place - selecteaza imaginea - OK - Enter.


5.Click dreapta pe layerul cu imaginea si selecteaza Create Clipping Mask.


6.Acum poti muta imaginea cu ajutorul uneltei Move Tool(tasta V) sau sa o redimensionezi (CTRL + T), la fel si layerul cu textul, chiar il poti selecta cu unealta Horizontal Text Tool si sa-i schimbi fontul/marimea.

7.Click dreapta pe layerul cu textul - Blending Options - bifeaza Drop Shadow (nu schimba setarile) apoi bifeaza Stroke si schimba culoarea rosu (initiala/default) in alb.

2Imagine in interiorul textului Empty Re: Imagine in interiorul textului Vin Dec 16, 2011 4:57 am

raDonBlaK32

raDonBlaK32

Membru
super

3Imagine in interiorul textului Empty Re: Imagine in interiorul textului Vin Dec 16, 2011 6:57 am

Valy

Valy

V.I.P
Multumesc!


Ai incercat?

4Imagine in interiorul textului Empty Re: Imagine in interiorul textului Vin Dec 16, 2011 1:46 pm

raDonBlaK32

raDonBlaK32

Membru
da si sa primit !

5Imagine in interiorul textului Empty Re: Imagine in interiorul textului Mar Dec 20, 2011 8:08 am

Viorel

Viorel

Fondator
Aha chiar super !

https://4en3rgy.forummo.com/

6Imagine in interiorul textului Empty Re: Imagine in interiorul textului Mar Dec 20, 2011 8:17 am

Valy

Valy

V.I.P
Va multumesc!

7Imagine in interiorul textului Empty Re: Imagine in interiorul textului Mar Dec 20, 2011 8:22 am

Viorel

Viorel

Fondator
Cu placere ~!

https://4en3rgy.forummo.com/

Continut sponsorizat


Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum